Przekładnia żeliwna dwustanowiskowa z dwoma niezależnymi pompami.

Ostatnio w OPZetach dotyczących zakupu kosiarek wysięgnikowych można zobaczyć zapis o „przekładniach dwustanowiskowych”. Ale co to dokładnie jest i jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Zacznijmy od zalet. To rozwiązanie jest rzeczywiście stosowane przez trzy włoskie firmy, które produkują swoje kosiarki w Chinach, Indiach i Rumunii. Dla ułatwienia, największa z tych firm, która często ma serwisy w Polsce, zazwyczaj identyfikowana jest po kolorze czerwonym i działa w branży Agro.

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest efektywne ograniczenie konkurencji w procesie przetargu lub zapytania ofertowego. Chociaż na rynku działają trzy włoskie firmy, z czego jedna ma siedzibę w północnej Polsce, pozostałe polegają na importerach, co niesie ze sobą ryzyko braku dostępu do serwisu i części zamiennych, co może być problematyczne w przypadku zakupu i eksploatacji tego sprzętu.

Kolejną zaletą jest fakt, że przy wymianie dużej lub małej pompy nie trzeba odkręcać drugiej pompy. Jednakże, na podstawie doświadczenia wiemy, że wymiana ta zwykle po dziesięciu do piętnastu latach prowadzi do konieczności wymiany obu pomp, co zwiększa liczbę koniecznych odkręceń. Dlatego ta zaleta można uznać za średnią.

Teraz przejdźmy do wad:

 • Rozwiązanie skutecznie ogranicza miejsce w dokumentacji napraw hydraulicznych, ze względu na duży rozmiar multiplikatora.
 • Nieregularne zużycie zmęczeniowe na kole napędzającym głównym jest dwukrotnie większe niż w przypadku multiplikatora klasycznego. Przy użytkowaniu głowic mulczujących, ścinarek do poboczy czy odmularek do rowów, żywotność przekładni dwustanowiskowej jest mierzona nie w latach, a miesiącach. Dwa pozostałe koła zużywają się z różną regularnością w tym samym czasie, co może prowadzić do złamań zębów z powodu przekroczenia wytrzymałości podczas wielokrotnych naprężeń.
 • Demontaż jest utrudniony, ponieważ wymaga odkręcenia całego układu pneumatyczno-hydraulicznego, aby dostać się do multiplikatora.
 • Wymaga dwukrotnie większej ilości oleju do zalania przekładni.
 • Dodatkowe kolanka w przewodach hydraulicznych prowadzą do straty energii.
 • Koszty wymiany przekładni. Przekładnia jest droższa o kilkadziesiąt procent od klasycznych przekładni jednostanowiskowych.

Podsumowując, żadna renomowana firma produkująca kosiarki wysięgnikowe nie stosuje tego rozwiązania. Firma ROLMEX wypuściła pilotażowo kilka kosiarek wysięgnikowych z tym rozwiązaniem w latach 2007-2010. Jednakże problematyczność tego rozwiązania skłoniła sztab inżynierski do zaniechania dalszej kontynuacji tego nietrafionego projektu.

Przekładnia żeliwna dwustanowiskowa z dwoma niezależnymi pompami
Przekładnia żeliwna dwustanowiskowa do kosiarki wysięgnikowej

Polska gilotyna do gałęzi już w Koreii.

#TGR155#Cutterbar is going to customer in #Gwangyang🇰🇷🇰🇷

Się pracuje‼️Na koparce Doosan Equipment. Gilotyna do gałęzi #TGR jedzie do klienta w Gwangyang 🇰🇷🇰🇷

TGR Cutterbar, the sheartrim

#TGR155#Cutterbar is going to customer in #Gwangyang🇰🇷🇰🇷

This sheartrim is perfect for removing old bushes and shoots from ditch.

– working widths: 155 cm in diameter

– diameter of cutting material to fi 10 cm

– rotation of cutter bar 180˚-235˚

– efficiency 0,2-1,1 km/h.

www.rolmex.com.pl #BetterStrongerROLMEX #MadeinPoland

SIWZ OPZ Kosiarki wysięgnikowej

Podajemy najbardziej istotne parametry kosiarek wysięgnikowych.

W warunkach polskich bardzo ważny jest dobór odpowiednich parametrów ramienia, głowic oraz ciągnika. W poniższym wpisie określamy klasyczny SWZ na dostawę profesjonalnej kosiarki wysięgnikowej wraz z głowicami roboczymi.

Kosiarka wysięgnikowa ma duże żeliwne pompy bardzo dużej mocy, z wysuwem drugiego ramienia  (do łatwego mijania znaków drogowych) Podana kosiarka wysięgnikowa idealnie pracuje z ciągnikiem 100-120 KM.

Jakich opisów należy się wystrzegać lub zwrócić szczególną uwagę:

 1. Bezpiecznik hydrauliczny, nikt nie wie tak naprawdę co to jest!? Czy mamy siłownik obrotu ranienia do tyłu czy nie? Czy mamy kosiarkę na sztywno z siłownikiem na drugim ramieniu! To drugie to fajne rozwiązanie na ładne drogi w Europie Zachodniej.  Sugerujemy:  „Obrót ramienia w poziomie min. 90 stopni”
 2. Moc na hydromotorze. Sprzedawcy wpisują rożne ciekawe informacje. Często mocno oderwane od rzeczywistości. Najlepiej wpisywać pojemność pompy, bo jest to informacja do łatwego zweryfikowania podczas odbioru maszyny. Na tabliczce znamionowej pompy zawsze widnieje pojemność pompy.

#SIWZ #swz #Specyfikacja #KosiarkiWysięgnikowe #Kosiarki #Bijakowe #Odmularka #GłowiceRobocze Specyfikacja techniczna kosiarki wysięgnikowej #oPIS

Spotkanie użytkowników w Sandomierzu

W dniach 24-26 czerwca w Sandomierzu firma ROLMEX zaprezentowała nowe rozwiązania techniczne koszenia traw i krzaków oraz ścinki pobocza. W pokazie uczestniczyli nie tylko stali Użytkownicy naszych maszyn, lecz także osoby zainteresowane technologią i – mamy nadzieję – przyszli Klienci. Szczególną atrakcją była nowa kosiarka ROLMEX KBP montowana na przodzie ciągnika, z powodzeniem radząca sobie w każdych warunkach drogowych i melioracyjnych. Spotkania z Państwem zawsze stanowią dla nas nieocenione źródło inspiracji i motywacji do stałego ulepszania naszych produktów. Już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie, dlatego zachęcamy do uważnego śledzenia naszego profilu!

Kolejna dostawa kosiarki wysięgnikowej z ciągnikiem Farmtrac 9120 dTn.

Sezon w pełni, dostarczamy coraz więcej ciągników Farmtrac dla naszych klientów. Maszyny bardzo dobrze współpracują z kosiarkami wysięgnikowymi marki ROLMEX. Biegi pełzające, dobrze usytułowany środek ciężkości, wydajny silnik Perkins, skrzynia Carraro, ograniczone ilość elektrycznych gadżetów i przystępna cena, to największe zalety takiego ciągnika.

Więcej informacji na temat zestawu ciągnik z kosiarką wysięgnikowej znajduje się na naszej stronie internetowej https://www.rolmex.com.pl

Dostawa ciągników Farmtrac
Kosiarka wysięgnikowa KR600z z ciągnikiem Farmtrac 9120 Dtn
kosiarka wysięgnikowa

Głowica ROLMEX GH do ramienia Dücker!

Kolejna instalacja głowicy ROLMEX GH do ramion hydraulicznych topowych zachodnich producentów. Warto podkreślić fakt, że niemieckie ramię UNA 500 Dücker pracuje w bardzo wysokich ciśnieniach, powyżej 320 bar. Głowica GH została specjalnie zmodyfikowana pod zamówienie klienta. Od sierpnia 2020 głowica jest dostępna w sprzedaży, jako głowica specjalna do ramion Dücker!

Kosiarka wysięgnikowa Ducker UNA 500 z głowicą GH120
Kosiarka wysięgnikowa Ducker Una 500 z głowicą GH120

Kolejna dostawa kosiarki wysięgnikowej do ciągnika VALTRA.

Ten sezon jest dla naszej firmy bardzo intensywny. Kolejna dostawa kosiarki bijakowej na wysięgniku ROLMEX KR600 Electric Power została wykonana na ciągniku Valtra. Trzeba przyznać, że ciągnik kosiarka wysięgnikowa ROLMEX prezentują się fantastycznie.

Joystick w kosiarce wysięgnikowej
Kosiarka wysięgnikowa
Kosiarka wysięgnikowa
kosiarka wysięgnikowa
Kosiarka wysięgnikowa ROLMEX KR600 Electric
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20200819_140304000_iOS-1024x576.jpg

Dostawa ciągnika wraz z kosiarką wysięgnikową!

Kolejna udana dostawa ciągnika marki New Holland T5 wraz z najnowszą wersją kosiarki wysięgnikowej KR600z z głowicą GH120.

Kosiarka wysięgnikowa ROLMEX

kosiarka bijakowa na wysięgniku

Kosiarka wysięgnikowa została wyposażona w zawory sucho-odcinające, sterowanie proporcjonalne poprzez joystick oraz elektronicze włączanie rotora z systemem wolnego startu. Włącznik rotora został zabezpieczony 30 sekundowym bezpiecznikiem zmiany kierunku obrotów.

 

Głowica do cięcia krzaków GH120 jest wyposażona w siłownik otwierania klapy, łańcuchy ochronne, zewnętrzne łożyska baryłkowe oraz młotki obrotowe typu #H360. Młotki tego typu obracają się wokół własnej osi nie uszkadzając rotora i potrafią rozdrobnić materiał do ⌀80mm suchego drewna.

joystick proporcjonalny do kosiarki wysignikowej
ROLMEX Proporcional Control System
kosiarki bijakowa na wysięgniku
Flail head GH120 ROLMEX, Kosiarki bijakowa na wysięgniku

SIWZ Kosiarki wysięgnikowej KRP600

Kosiarka wysięgnikowa KRP600 ROLMEX:

 •  wysięgnik składa się z dwóch prostych ramion ,bez wysuwu teleskopowego
 • dostosowany do obsługi przez jedną osobę,
 • zasięg poziomy ramienia min. 6,25m max. 7,00m mierzony od środka osi ciągnika do końca głowicy koszącej,
 • możliwość montażu innych głowic roboczych,
 • obrót ramienia wysięgnika min. 90° do tyłu (obrót mierzony od linii kąta prostego wysięgnika względem ciągnika), zabezpieczenie najechania na przeszkodę z bezpieczeństwem odchyłu.
 • możliwość przesunięcia ramienia wysięgnika ku przodowi ciągnika o min. 3,30m od kąta prostego ramienia,
 • widoczność głowicy koszącej przy boku kabiny ciągnika,
  płynne kopiowanie terenu, amortyzacja ramienia,
 • ramy wysięgu wykonane w całości z profilu min. 12 x 12cm, grubość ścian min. 5mm,
 • moc hydrauliczna hydromotoru głównego min. 55KM max. 70KM,
 • moc na silniku hydraulicznym na rotorze tnącym min. 45KM max. 55KM,
 • pojemność zbiornika oleju  200-220 l.,
 • waga wysięgnika wraz z głowicą koszącą gotową do pracy max. 1300kg,
 • sterowanie linkowe z wnętrza kabiny ciągnika,
 • węże hydrauliczne w osłonie metalowej zabezpieczone tworzywem,
 • dodatkowe stabilizatory maszyny na trój-punkcie pozwalające uzyskać 5 punktowy system mocowania i stabilizacji ramienia,
 • ramię kompatybilne i zamontowane do ciągnika spełniającego wymagania przedstawione w opisie przedmiotu zamówienia,

hedge cutter  Zapraszamy do kontaktu na www.rolmex.com.pl